Sentetik Genler & Klonlama

Farmasötik ve biyoteknoloji endüstrilerinde çalışan araştırmacıların yanı sıra akademisyenler, çalışmalarını başarı ile yürütmek için bazı (varolan veya de novo) DNA dizilerinin fiziksel olarak sentezlenmesine ihtiyaç duymaktadırlar.

Sentebiolab’da sadece gen ve gen bloklarının sentezi hizmetlerini değil, aynı zamanda sentetik veya doğal genler için klonlama hizmetleri de sağlıyoruz. 

Sentetik Genler

Gen Sentezi

Sentetik genler, dizi veri tabanlarından ve dizi düzenleme yazılımlarından elde edilen bilgilere göre sentezlenen genetik materyallerdir. Sentetik gen istenilen herhangi bir genin veya DNA sekansının çift sarmallı olarak ve herhangi bir referans (template) DNA’sına ihtiyaç olmadan sentetik olarak üretimiyle elde edilir. Sentetik genlerin üretimi ve kullanımı doğal DNA dizileriyle yapılması mümkün olmayan uygulamaların yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Doğada mevcut olandan farklı herhangi bir DNA dizisi, sentetik biyoloji yoluyla kolayca elde edilebilir. Ek olarak, hali hazırda doğada mevcut olan sekanslar da hızla sentezlenebilir.

Farmasötik ve biyoteknoloji endüstrilerinde çalışan araştrımacıların yanı sıra akademisyenler de araştırmalarını yürütmek için bazı (varolan veya de novo) DNA dizilerinin fiziksel olarak sentezlenmesini talep etmektedirler.

Bu sentetik DNA dizileri, gen sentezi teknolojisi sayesinde kısa bir zaman dilimi içerisinde elde edilebilir. Ayrıca, gen sentezinin maliyeti, genel olarak, aynı genin klonlanması maliyetinden önemli ölçüde daha düşüktür.

Klonlama Hizmetleri

Klonlama Hizmetleri


Klonlama hizmetlerimiz çerçevesinde herhangi bir DNA dizisini kullanıcının talep edebileceği herhangi bir vektöre klonlayabiliyoruz. Bu amaçla TA klonlama, yapışkan uç klonlama ve künt uçlu klonlama gerçekleştirebiliyoruz.

Klonlanacak DNA’yı müşterilerimiz verebilecekleri gibi DNA kaynağını ticari olarak da elde edebiliriz. Benzer şekilde, vektör de müşteri tarafından sağlanabilir ya da ticari olarak temin edilebilir.

LITMUS 28i Vektörü Klonlama Vektörü
pBR322 Klonlama Vektörü
pCLIPf Klonlama Vektörü
pUC18 Klonlama Vektörü
pUC57 Klonlama Vektörü
pET22 Ekspresyon Vektörü

Kodon Optimizasyonu

Kodon OptimizasyonuKodon optimizasyonunun protein ekspresyonunu artırmada önemli bir rol oynadığını biliyoruz. En uygun kodonları tanımlamak ve böylece protein ifadesinde en yüksek verimi sağlamak için özel olarak geliştirilmiş olan kodon optimizasyon yazılımımız sayesinde sadece protein veriminizi arttırmaz, aynı zamanda zamandan ve paradan tasarruf etmenizi de sağlayabiliriz. Farklı gen dizilerinin aynı proteini farklı düzeylerde ifade ettiklerini göz önünde bulundurarak, kodon dizisini değiştirerek, geninizin ekspresyon olasılığını güçlendirebiliriz. Kodon optimizasyon hizmetimizle size en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Bu konuda oldukça deneyimli olan ekibimizle her türlü rekombinant protein ihtiyaçlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Gen Blokları

Gen Blokları

Sentebiolab’da araştırma ihtiyaçlarınız için gen blokları üretiyoruz. Gen blokları, gen sentezine benzer şekilde üretilir; fakat, üretimden sonra sekans doğrulaması yapılmaz. Bloklar size klonlamaya hazır PZR ürünleri olarak teslim edilir.

Gen bloklarını kullanarak istediğiniz gen varyantı için istediğiniz şekilde tarama yapabilirsiniz. Örneğin, protein ifade seviyesini veya aktivitesini arttırmak isteyip bunun için hangi mutasyonları kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz bu gen bloklarını kullanabilirsiniz. Sentebiolab gen blokları ile, böyle bir ön bilgiye ihtiyaç yoktur ve varyantlar arasında en uygun adayı seçerek istediğiniz sonuçlara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Farklı uzunluklarda ve GC içeriği değişen gen bloklarını sentezlebilmekle birlikte Sentebiolab olarak 1000 bp’den küçük bloklar için gen blok sentezini öneriyoruz.

Kodlama optimizasyonu, hem gen bloğu hem de gen sentezi hizmetleri için ücretsizdir. Sadece bize ifade etmek için hangi konakçı organizmayı kullanmak istediğinizi söylemeniz yeterli.

Gen blokları için siparişler ortalama 2 ila 3 hafta içinde tamamlanır. Bu süre, istenen dizinin karmaşıklığına (GC içeriği, tekrar dizileri, homopolimerik bölgeler, uzunluk vb.) bağlı olarak artabilir. Genlerinizi veya gen bloklarınızı sipariş vermeden önce, diziniz hakkında bizi bilgilendirirseniz siparişiniz için tahmini bir teslim süresi verebiliriz.


Gen blokları nerelerde kullanılabilir?

  • Gen blokları, RT-PZR iç kontrolleri, varyant kütüphaneleri ve Crispr-Cas9 genomu düzenleme gibi birçok uygulamada kullanılabilir.
  • Sentetik biyoloji yöntemlerini kullanarak birden fazla gen bloğunu birleştirerek, daha büyük gen yapıları oluşturulabilir.
  • Gen blokları, 2 kb’lık herhangi bir ürün oluşturmak için kolayca ve güvenle kullanılabilir. 
  • Ayrıca, gen bloklarımız Hi-Fi montajı, künt uç ve yapışkan uçlu klonlama protokolleri de dahil olmak üzere birçok  klonlama yöntemiyle uyumludur.  Sentezlenen gen blokları çift sarmallı ve fosforlanmamış bir şekilde oluşturulur ve agaroz jel elektroforezi ile saflaştırılır.